مقاله سایت

شاخص - جذابیت

کاریزماتیک – چگونه یک شخصیت کاریزماتیک داشته باشیم؟

شاید با دیدن افرادی که در نظر دیگران کاریزماتیک (بسیار جذاب) هستند در ابتدا پیش خودمان فکر کرده باشیم، قابلیت‌های آن‌ها یک سری ویژگی مادرزادی است که با آن‌ها متولد شده‌اند.

و احتمالاً فکر می‌کنیم افراد بسیار خوش‌شانسی هستند که همیشه مورد توجه و علاقه دیگران قرار می‌گیرند . گاهی فردی را می‌بینیم که به‌محض ورود در یک جمع تاثیر فوق‌العاده‌ای روی افراد حاضر در جمع می‌گذارد !

و پیش خودمان می‌گوییم عجب شخصیت کاریزماتیکی دارد . کاش من هم می‌توانستم تا این حد تأثیرگذار و جذاب باشم. اما حیف که ذاتاً در ارتباطات مشکل‌دارم !

اگر شما دوست عزیز هم ازجمله افرادی هستید که ازاین‌دست تصورات دارند لطفاً در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا پرده از راز شخصیت‌های کاریزماتیک برداریم.

مقاله

رازهای انسان‌های جذاب و دوست‌داشتنی

را از دست ندهید.

نخستین گام در ایجاد هر ویژگی جدید این است که باور داشته باشیم شخصیت و رفتار ما درنتیجه آموزش‌هایی که می‌بینیم و تلاش‌هایی که می‌کنیم متغیر است. و این ما هستیم که می‌توانیم انتخاب کنیم در جهت تقویت کدام ویژگی‌های درونی‌مان قدم برداریم. اگر علاقه‌مند هستیم شخصیت کاریزماتیکی داشته باشیم فقط با تحسین کردن و حسرت‌خوران به نتیجه‌ای نخواهیم رسید و به شما قول می‌دهیم هیچ راهی وجود ندارد به‌ جز:

 • دانستن معنای دقیق کاریزما !
 • آگاه شدن نسبت به ویژگی‌های منحصربه‌فرد شخصیت‌های کاریزماتیک
 • سعی در یادگیری و پیاده‌سازی آن ویژگی‌ها در وجود خودمان تا جاییکه به بخشی از شخصیت‌مان تبدیل شود.
 • مداومت در تکرار، تمرین تمرین و تمرین عملی در زمان مواجهه با دیگران.

بارها شنیده‌ایم که در توصیف شخصیت‌های بزرگ و تأثیرگذار تاریخ از کلمه کاریزما استفاده‌شده است، ولی شاید بسیاری از ما هنوز نمی‌دانیم معنای دقیق این کلمه چیست؟

ماکس وبر، کاریزما را این‌گونه تعریف می‌کند :

قابلیتی خاص که در شخصیت فرد نمایان می‌شود طوری که او را از سایر افراد عادی جامعه متمایز می‌کند و باعث می‌شود دیگران با او مانند یک رهبر رفتار کنند.

اگر خوب به این تعریف دقت کنیم مسئله کلیدی اکثر افراد درراه تبدیل‌شدن به یک شخصیت کاریزماتیک مشخص می‌شود.

آن‌ها ازلحاظ ذهنی خود را شایسته رهبری تصور نمی‌کنند، بنابراین ترجیح می‌دهند با این تلقی که کاریزما یک هدیه خدادادی است خودشان را از تلاش برای کسب همه یا بخشی از آن معاف کنند !

اجازه بدهید بحث را با یک داستان واقعی ادامه بدهیم:

یکی از اساتید تعریف می‌کرد: حدود سه سال پیش شاگردی داشتم به نام مریم . مریم دانشجوی فعال منظم و پیگیری بود ولی در مهارت‌های ارتباطی حقیقتاً ضعف داشت. یک روز برای شروع تدریس از بچه‌ها خواستم چند تا از شخصیت‌های کاریزماتیک دنیا را که می‌شناسند نام ببرند. وقتی نوبت به مریم رسید از شدت هیجان و استرس حتی نمی‌توانست نام ماهاتما گاندی را درست ادا کند ! از او پرسیدم فکر می‌کنی تو هم بتوانی شخصیت کاریزماتیکی داشته باشی؟

و مریم که کم مانده بود در آن موقعیت گریه کند فقط با تعجب به من نگاه کرد. خوب یادم هست که بقیه آن جلسه را به معرفی ویژگی‌های اساسی و مهم مشترک بین همه‌ی شخصیت‌های کاریزماتیک دنیا گذراندیم.

۱ – همدلی کنیم.

همدلی به این معنا نیست که به همراهی با موقعیتی که دیگران در آن هستند تظاهر کنیم . بلکه نوعی توانایی است برای اینکه خودمان را دقیقاً در موقعیت آن شخص تصور کرده و یک احساس واقعی شبیه به او را در وجود خودمان تجربه کنیم

و فقط زمانی قادر به انجام این کار خواهیم بود که حقیقتاً و از صمیم قلب به آن‌ها اهمیت بدهیم و توانایی عشق‌ورزی بی‌قیدوشرط را در خود تقویت کرده باشیم.

لطفاً همین حالا اقدام کنید:

دفعه آینده که با شخصی مواجه شدید که نیاز به همدلی داشت با همه وجود و بدون قضاوت فقط سعی کنید خودتان را به‌جای او قرار داده و احساساتش را تجربه کنید.

۲ – مهارت گوش دادن موثر را یاد بگیریم.

اکثر ما وقتی طرف مقابل حرف میزند به‌جای توجه به صحبت‌های او یا مشغول افکار خودمان هستیم و یا سعی داریم جواب مناسبی برای ارائه پیدا کنیم. غافل از اینکه آنچه ما را در چشم افراد جذاب و دوست‌داشتنی می‌کند گوش دادن موثر به حرف‌های آن‌هاست. با این روش به آن‌ها نشان می‌دهیم که حرف‌هایشان برای ما چقدر مهم است و زمان گوش دادن مشغول توجه به آن‌ها هستیم نه توجه به خودمان !

لطفاً همین حالا اقدام کنید:

این شیوه را در مورد اولین کسی که بعد از خواندن این متن با شما صحبت می‌کند امتحان کنید. فعالانه گوش بدهید و سعی کنید به‌طرف مقابل توجه کنید نه به خودتان.

۳ – ارتباط چشمی صحیح برقرار کنیم.

ارتباط چشمی درست یعنی نگاه مستقیم و به‌اندازه به مردمک چشم طرف مقابل در زمان برقراری ارتباط . باید توجه داشته باشیم این قابلیتی است که اگر به‌درستی به کار گرفته شود بسیار قدرتمند و تأثیرگذار خواهد بود. شخصیت‌های کاریزماتیک همگی نگاه نافذ و قدرتمندی دارند که در هنگام صحبت‌کردن آن را با هنرمندی و تساوی بین همه مخاطبان خود تقسیم می‌کنند.

تحقیقات عصب‌شناسی نشان داده است زمانی که ارتباط چشمی از طریق مردمک به‌درستی برقرار می‌شود ناحیه مشترکی از مغز دو طرف درگیر فرآیند ارتباط می‌شود و این موضوع درک و تأثیرگذاری متقابل را بالا می‌برد. به همین دلیل است که ارتباط چشمی یکی از قدرتمندترین و حقیقی‌ترین ابزارهای ارتباطی بین انسان‌هاست.

لطفاً همین حالا اقدام کنید:

یک یا چند عکس از چهره افراد روی دیوار نصب کنید و با آن‌ها مشغول صحبت شوید. سعی کنید به مردمک چشم همه آن‌ها برای چند ثانیه متمرکز شوید و تمرین کنید ارتباط چشمی را به شکل مساوی تقسیم نمایید.

۴ – اعتمادبه‌نفس داشته باشیم.

مهم‌ترین و اساسی‌ترین ویژگی شخصیت‌های کاریزماتیک داشتن اعتمادبه‌نفس بالاست. اعتمادبه‌نفس یعنی توانمندی در انجام کارها با انگیزش درونی و به شکلی قاطع و محترمانه، بدون نگرانی از اینکه دیگران درباره ما چه طور فکر می‌کنند. هرچه داشته‌ها و قابلیت‌های ما درونی‌تر باشند عزت‌نفس و درنتیجه اعتمادبه‌نفس ما بالاتر خواهد رفت.

بنابراین‌یکی از بهترین راهکارها برای بالا بردن اعتمادبه‌نفس و درنتیجه فراهم کردن زمینه برای داشتن شخصیت کاریزماتیک می‌تواند تمرکز و تمرین برای بهبود فردی و رشد شخصیتی و در ادامه اقدام عملی برای کسب دستاوردهای بیرونی باشد. به‌این‌ترتیب چرخه‌ای از اتفاقات مثبت شروع می‌شود که درنهایت هر بار با به دست آوردن دستاورد جدید یا کسب تجربه‌های ارزشمند به افزایش روزافزون موفقیت و اعتمادبه‌نفس شخص منجر خواهد شد.

لطفاً همین حالا اقدام کنید:

برای شروع چرخه اعتمادبه‌نفس و موفقیت از اولین کاری که به نظرتان می‌رسد را آغاز کنید. اگر ایجاد تغییرات ناگهانی برایتان سخت است از کارهای کوچک‌تر و ساده‌تر شروع کنید و وقتی موفق به انجام آن‌ها شدید در قدم بعدی اقدام چالشی‌تری را انتخاب کنید. فقط به یاد داشته باشید که بهبود فردی و اقدام کردن باید همزمان انجام شود تا نتیجه مطلوب را ایجاد نماید.

یک پیشنهاد عالی:

در دوره جامع اعتماد به نفس شرکت کنید و با اعتمادبه‌نفس بالا، زندگی متفاوتی را تجربه کنید.

۵ – ماهرانه صحبت کنیم.

صحبت کردن مهارتی است که تمام افراد در سراسر دنیا کم‌وبیش از آن استفاده می‌کنند ولی تعداد کسانی که بتوانند به شکلی موثر متقاعدکننده و تأثیرگذار صحبت کنند زیاد نیست، این‌یکی دیگر از مشخصات بارز شخصیت‌های کاریزماتیک است که یادگیری و کسب مهارت در آن به‌تنهایی یک‌قدم بزرگ است. چراکه وقتی ماهرانه صحبت می‌کنیم می‌توانیم امیدوار باشیم توجه‌ها را به سمت خود جلب کنیم.

آنچه را در ذهن داریم به شکل شفاف منتقل کنیم و درنهایت به‌درستی شنیده شویم .

لطفاً همین حالا اقدام کنید:

جلوی آینه بایستید و به حرکات و حالات چهره خود در موقع صحبت کردن توجه کنید. با صدای بلند و واضح صحبت کنید و خودتان را نقد نمایید. اگر احساس کردید لازم است می‌توانید از کلاس‌های آموزشی هم در این مورداستفاده کنید.

۶ –  نام‌ها را به خاطر بسپاریم.

نام افراد برای آن‌ها از اهمیت خاصی برخوردار است . شاید ساده به نظر برسد ولی اکثر افراد موفق به اسامی توجه خاصی دارند. تلفظ صحیح آن‌ها را یاد می‌گیرند . به خاطر می‌سپارند و سعی می‌کنند موقع خطاب کردن حتماً از نام افراد استفاده کنند.

لطفاً همین حالا اقدام کنید:

در چهره هر فرد یک خصوصیت منحصربه‌فرد که تداعی‌کننده او باشد بیابید و سعی کنید نام این شخص را با این ویژگی خاص در ذهنتان متصل نمایید تا اطلاعات سریع‌تر بازیابی شود.

نباید فراموش کنیم که قدرت تأثیرگذاری و کاریزما از درون ما شروع می‌شود پس اولین کسی که به آن آگاه می‌شود خودمان هستیم و در مرحله بعدی اطرافیان و افراد جامعه این قدرت را حس کرده و تشخیص خواهند داد سپس به

عنوان فردی قابل‌اعتماد و دوست‌داشتنی که صلاحیت رهبری گروهی از افراد را دارد با ما برخورد خواهند کرد و به هر میزان دایره این اثرگذاری وسیع‌تر باشد می‌شود گفت شخصیت ما بیشتر از ویژگی‌های کاریزماتیک برخوردار شده است.

بنابراین باید بپذیریم شخصیت کاریزماتیک نیز مانند بسیاری از قابلیت‌های انسانی دارای یک طیف وسیع است و هر چه ما بتوانیم با تکرار و تمرین از خودمان من ارزشمندتر و شخصیت قدرتمندتری بسازیم به بخش‌های وسیع‌تری از این قدرت دسترسی پیدا می‌کنیم .

موفق و پیروز و شاد باشید.

youbest - line

لطفا نظرتون رو در مورد این مقاله، با استفاده از فرم زیر برای ما ارسال کنید.

youbest - line

8 Comments

 1. مريم گفت:

  سلام و خسته نباشید ، مقاله خیلی عالی بود.
  با خوندنش احساس خوبی بهم دست داد ، امیدوارم که من هم بتونم این تغییرات رو در خودم ایجاد کنم

 2. فاطمه گل محمدی گفت:

  سلام و عرض ادب به شما عزیزان که قابل ستایشید. فکر نکنم کسی با شه که با خوندن این مطالب، حال خوب رو تجربه نکنه . به نظر من این مطالب ، غذای روح اند. (خیلی.عالیه . هم یاد میده ، هم راهکار.) من واقعاً لذت میبرم و استفاده میکنم و هر تغییر خوبی رو مدیون شما هستم . انشاا.. که خداوند رحمان و رحیم ، حال شما رو همیشه خوب و خوش نگه داره.

 3. غلامی گفت:

  سلام خسته نباشید عالی بود.لطف کنید داخل کانال بزارید تا چند بار بخونم و بتونم کپی داشته باشم داخل یادداشتهای مهمم.

 4. سیما هاشمی گفت:

  مطالب بسیار خوب و آموزنده ای دارید، ممنون.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

38833000 - 051
error: Content is protected !!